STÖD DIN LOKALA BOKHANDEL!
I 88 år har olika entreprenörer hållit liv i Brommabornas bokhandel. Nu har anrika Äppelvikens Bokhandel fått en rejäl ansiktslyftning.
”Intresset för att läsa och skriva har vuxit enormt och vi vill skapa den bästa mötesplatsen för just denna lust”. Det säger Åsa Berg, som efter 14 år i designbranschen satsar på bokbranschen.
Nu förverkligar hon en dröm tillsammans med Mia Strandell, före detta marknadschef på SOS-Barnbyar och projektledare på reklambyråer och på TV4.
”Den lokala prägeln är jätteviktig och därför ska vi satsa mycket på kunddialog. Det är ju kunderna som är de verkliga experterna”, säger Mia.
Behöver vi tillägga att en av de många böckerna i Äppelvikens Bokhandel handlar om en man som flyter omkring i Medelhavet?
________________________________________
Här hittar du några andra bokhandlarentreprenörer över landet där du kan köpa ditt eget ex av ”Hur en man övervinner sin rädsla för hajar”:
-
april 13, 2011 kl. 8:53 f mBREV TILL FÖRLÄGGAREN: ”den bästa av världar” « Hur en man övervinner sin rädsla för hajar